Skip to main content

Włoscy naukowcy odkryli, że grecki filozof Platon został pochowany w tajnym ogrodzie w Akademii Platońskiej w Atenach, dzięki nowym badaniom zwojów papirusowych z Herkulanum, uszkodzonych podczas erupcji Wezuwiusza w 79 r. n.e. Analiza została przeprowadzona z użyciem sztucznej inteligencji oraz nowoczesnych technik obrazowania.

Graziano Ranocchia, profesor papirologii z Uniwersytetu w Pizie, stwierdził, że wcześniej wiadomo było jedynie, że Platon został pochowany na terenie Akademii, jednak dokładne miejsce nie było znane. Badania wykazały, że filozof spoczywa w ogrodzie poświęconym Muzom, znajdującym się na terenie uczelni.

Dodatkowo, nowo odszyfrowany tekst rzuca światło na ostatnią noc życia Platona, ujawniając jego niezadowolenie z muzyki, która była dla niego grana. Mimo gorączki, jaką cierpiał na łożu śmierci, Platon ocenił muzykę z fletu jako mającą „niewielkie poczucie rytmu”. Te informacje przekazał gościowi z Mezopotamii, który odwiedził go w ostatnich chwilach.

W swojej prezentacji Ranocchia poruszył także wcześniej nieznane okoliczności dotyczące sprzedaży Platona jako niewolnika. Dotychczas sądzono, że Platon został sprzedany w 387 r. p.n.e. na Sycylii, jednak tekst wskazuje na dwa inne możliwe momenty – po śmierci Sokratesa w 399 r. p.n.e. lub w 404 r. p.n.e. na wyspie Egina po jej zdobyciu przez Spartan.

Odkrycia te są efektem projektu badawczego „Greek Schools”, wspieranego przez grant w wysokości 2,5 miliona euro od Rady Europejskiej ds. Badań Naukowych, który trwać ma pięć lat. Kilian Fleischer, redaktor zwojów dla projektu, podkreślił, że nowe odczyty tekstów dostarczają konkretnych faktów dotyczących Akademii Platońskiej oraz literatury hellenistycznej.

Takie odkrycia nie tylko wzbogacają naszą wiedzę o historii, ale również ukazują, jak nowoczesna technologia może pomóc w odczytywaniu i zrozumieniu starożytnych tekstów.

Źródło: Yahoo News