Skip to main content

Astronomowie odkryli planetę wielkości Ziemi orbitującą wokół ultrachłodnej czerwonej gwiazdy karłowatej, położonej 55 lat świetlnych od nas. Gwiazda ta, znacznie mniejsza i mniej jasna niż nasze Słońce, jest miejscem, gdzie krąży nowo odkryta egzoplaneta o nazwie SPECULOOS-3 b. Nazwa planety pochodzi od popularnego belgijskiego ciastka – speculoos.

Projekt SPECULOOS, realizowany w obserwatorium Paranal na pustyni Atacama, ma na celu wykorzystanie obserwacji w podczerwieni do wykrywania skalistych egzoplanet orbitujących wokół pobliskich ultrachłodnych gwiazd. Michaël Gillon, lider zespołu SPECULOOS, wskazuje, że odkrycie to jest krokiem w kierunku głębszego zrozumienia światów orbitujących wokół czerwonych karłów, które mogą być liczniejsze w naszej galaktyce, niż sądzimy.

Chociaż SPECULOOS-3 b nie jest uważana za planetę przyjazną życiu z powodu dużej ilości promieniowania, które otrzymuje od swojej gwiazdy, to nadal jest idealnym celem dla badań. Oczekuje się, że Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba (JWST) przeprowadzi dalsze obserwacje, które pomogą określić, czy taka silnie naświetlona planeta może zatrzymać atmosferę.

Źródło: Yahoo News