Skip to main content

Astronomowie ogłosili sensacyjne odkrycie, które może rzucać światło na tajemnicze obiekty kosmiczne, znajdujące się pomiędzy najcięższymi gwiazdami neutronowymi a najlżejszymi czarnymi dziurami. W wyniku detekcji fal grawitacyjnych, naukowcy z projektu LIGO-Virgo-KAGRA zauważyli zderzenie gwiazdy neutronowej z obiektem, którego masa mieści się w tzw. „luka masowa”. To zjawisko, dotąd uznawane za rzadkie, zostało zarejestrowane dzięki sieci anten w Japonii, Włoszech i USA.

Ten tajemniczy obiekt, ważący między 2,5 a 4,5 masy Słońca, wpisuje się w lukę masową – obszar, który do niedawna uważano za pusty. Odkrycie to zmusza astronomów do przemyśleń nad aktualnymi modelami ewolucji gwiazd, które nie przewidują istnienia czarnych dziur o masach z tego zakresu.

„Jest to ekscytujące dla społeczności naukowej, gdyż pozwala na nowo spojrzeć na ewolucję gwiazd oraz tajemnice Wszechświata, które wciąż czekają na odkrycie,” mówi Evan Goetz z University of British Columbia. Choć to pierwsze tego typu zdarzenie, naukowcy są pełni nadziei, że niebawem uda się zaobserwować więcej podobnych obiektów, rozszerzając naszą wiedzę o kosmosie.

Źródło: Yahoo News