Naukowcy są coraz bliżej przełomu w dostarczaniu leków do mózgu, dzięki nowatorskim badaniom nad barierą krew-mózg. Ta bariera chroni nasz mózg przed patogenami i toksynami, ale jednocześnie utrudnia leczenie wielu chorób neurologicznych, ponieważ większość leków nie jest w stanie jej przekroczyć.
Zespół z Uniwersytetu Pensylwanii opracował model tej bariery w laboratorium, co umożliwiło im testowanie nowych sposobów transportu leków. Skupili się na lipidowych nanocząsteczkach, które mogą przenosić białka, przeciwciała lub nawet mRNA przez barierę krew-mózg. To samo opakowanie lipidowe umożliwiło mRNA szczepionki na COVID-19 przedostanie się do komórek ciała.
Terapie oparte na mRNA mają ogromny potencjał w leczeniu chorób neurologicznych, ponieważ mogą zastąpić brakujące białka lub edytować wadliwe geny w mózgu. Jednak kluczowe jest dostarczenie ich do mózgu. Badania nad nanocząsteczkami lipidowymi trwają od lat, ale dopiero teraz naukowcy zdołali zmierzyć, ile mRNA faktycznie dociera do układu nerwowego.
Wśród 14 przetestowanych nanocząsteczek lipidowych, pięć wykazało wysoką zdolność transportu przez barierę krew-mózg w eksperymentach na myszach. Nie wszystkie leki dostarczone przez te nanocząsteczki trafiły jednak do komórek mózgowych, co podkreśla konieczność selektywnego dobierania nośników leków w przyszłych badaniach.
Ta nowa metoda może nie tylko przyspieszyć rozwój terapii ukierunkowanych na mózg, ale także umożliwić badanie dostarczania leków przez inne bariery biologiczne, takie jak bariera krew-łożysko czy krew-siatkówka. Jest to ważny krok naprzód w leczeniu chorób takich jak urazy mózgu, udary czy choroba Alzheimera, dla których opcje terapeutyczne są obecnie ograniczone.
Źródło: Science Alert