Skip to main content

Ukraińskie Siły Specjalne twierdzą, że odnotowały najdłuższe trafienie snajperskie na świecie, kiedy to ukraiński żołnierz zabił rosyjskiego bojownika z odległości 2,36 mili (ok. 3,8 km), jak podaje Interfax-Ukraina. Do strzału wykorzystano ukraińską broń snajperską o nazwie „Władca Horyzontu” (Volodar Obriyu).

Informacja ta nie została niezależnie zweryfikowana i opiera się wyłącznie na danych udostępnionych przez ukraińskie siły zbrojne. W udostępnionym materiale wideo widać niewyraźną scenę na zewnątrz, gdzie dwie postacie są widoczne przez krótki czas, po czym padają po strzałach. Nie podano ani daty, ani miejsca wykonania strzału.

Jeśli informacja ta zostanie potwierdzona, strzał ten będzie o około 0,2 mili dłuższy od poprzedniego rekordu, ustanowionego przez anonimowego kanadyjskiego snajpera w Iraku w 2017 roku.

Ukraińscy snajperzy zdobyli niemal mityczny status od czasu pełnoskalowej inwazji Rosji, a jedna z jednostek zyskała przydomek „Duchy Bakhmutu”. Ich dowódca, znany jako „Duch”, twierdzi, że jest odpowiedzialny za 113 spośród 558 przypisywanych im zabójstw w ciągu dziewięciu miesięcy.

Praca snajperów, choć często mitologizowana, jest w rzeczywistości wyczerpująca i wymaga wielu godzin oczekiwania na cel. Jak powiedział „Duch” w rozmowie z Business Insider, strzał stanowi tylko niewielką część umiejętności potrzebnych snajperowi.

Źródło: Yahoo News