Skip to main content

Naukowcy z Chin stworzyli rewolucyjną baterię jądrową o nazwie BV100, która może działać do 50 lat bez konieczności ponownego ładowania. Ta miniaturowa bateria, mniejsza od monety, zawiera radioaktywny izotop niklu, który przekształca się w miedź, dostarczając energię. Jest to pierwsza tego rodzaju bateria dostępna do ogólnego użytku.

BV100 mierzy zaledwie 0,6 x 0,6 x 0,2 cala (około 15 x 15 x 5 milimetrów) i generuje moc 100 mikrowatów. Mimo że obecnie nie jest wystarczająco mocna, by zasilać urządzenia takie jak smartfony, ma potencjał do zasilania pacemakerów czy bezprzewodowych sensorów.

Naukowcy wykorzystali do jej budowy niklowy-63 jako źródło radioaktywne. Bateria ta używa warstwy półprzewodnikowej, by przechwytywać wydzielane przez rozpad radioaktywny elektrony i kierować je w sposób uporządkowany. Pomiędzy dwiema ultracienkimi płytami diamentu, które są wydajnym materiałem półprzewodnikowym, umieszczono radioaktywny nikiel, przekształcając w ten sposób uwalniane przez rozpad elektrony na użyteczny prąd elektryczny.

Choć bateria ta posiada znacznie wyższą gęstość energii niż konwencjonalne baterie litowo-jonowe, jej użycie w urządzeniach wymaga specjalnej ochrony przed promieniowaniem. Ochrona radiacyjna jest zazwyczaj wbudowana w projekt baterii i musi być dostosowana do typu i ilości użytego izotopu radioaktywnego.

Firma Betavolt planuje w 2025 roku wprowadzenie na rynek baterii o mocy 1 wata, zbliżając się do mocy 2-6 W wymaganej przez standardowy telefon komórkowy. W międzyczasie firma rozważa połączenie swoich baterii równolegle, aby zwiększyć moc dostarczaną do urządzenia. Planowane są również badania nad wykorzystaniem innych izotopów jądrowych w przyszłych wersjach baterii jądrowej.

Źródło: Live Science