Skip to main content

Ludzie zbierający się przez wieki przy Stonehenge – imponującym prehistorycznym pomniku, który dominuje na równinie Salisbury w południowo-zachodniej Anglii od około 4500 lat – prawdopodobnie zauważyli, jak Słońce mogło wpływać na jego projekt. Centralna oś kamiennego kręgu była i nadal jest zorientowana na wschód Słońca w czasie przesilenia letniego i zachód Słońca w czasie przesilenia zimowego. Kamienie dramatycznie kadrują wschodzące i zachodzące Słońce, gdy dni są najdłuższe i najkrótsze. Jednak czy Stonehenge i inne megalityczne pomniki na świecie mogą być również powiązane z Księżycem?

Koncepcja, że Stonehenge może mieć jakiś związek z Księżycem, zyskała na popularności w latach 60. XX wieku. Jednak idea ta nie była systematycznie badana – powiedział Clive Ruggles, emerytowany profesor archeoastronomii na Uniwersytecie w Leicester. Tego lata archeolodzy wykorzystują mało znane zjawisko księżycowe, które występuje co 18,6 roku, aby lepiej zrozumieć, dlaczego zbudowano Stonehenge.

Podobnie jak Słońce, Księżyc wschodzi na wschodzie i zachodzi na zachodzie. Jednak miejsce wschodu i zachodu Księżyca przesuwa się z północy na południe i z powrotem w ciągu miesiąca. Skrajne północne i południowe położenia również zmieniają się w okresie około 18,5 roku. Księżycowy przystanek to moment, gdy północne i południowe wschody i zachody Księżyca są najbardziej oddalone od siebie.

Ten większy księżycowy przystanek nastąpi w styczniu 2025 roku, ale od teraz do połowy 2025 roku Księżyc może wydawać się przypadkowemu obserwatorowi wyjątkowo nisko i wysoko na nocnym niebie podczas miesiąca księżycowego.

Podczas gdy nie ma pisemnych dokumentów wyjaśniających znaczenie Stonehenge, archeolodzy od dawna uważają, że jego słoneczne ustawienia były celowe. Takie ustawienia zostały zidentyfikowane w wielu miejscach na świecie i byłyby stosunkowo łatwe do zauważenia przez starożytnych budowniczych. Jednak trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czy Stonehenge ma rzeczywiście związek z księżycowym przystankiem. „Nie sądzę, abyśmy mogli powiedzieć to definitywnie, ale dla mnie istnieją pewne dowody, które sugerują, że było to celowe” – powiedział Ruggles.

Jedną z poszlak jest fakt, że archeolodzy znaleźli skremowane ludzkie szczątki skupione na południowym wschodzie, w pobliżu miejsca, gdzie będzie miał miejsce najbardziej wysunięty na południe wschód Księżyca. „Myślę, że istnieje możliwość, że byli świadomi tego kierunku Księżyca i stał się on pewnego rodzaju świętym kierunkiem” – dodał Ruggles.

Od kwietnia Ruggles i Silva, wraz z kolegami z Uniwersytetu Bournemouth, Uniwersytetu Oksfordzkiego i organizacji English Heritage, dokumentowali wschody i zachody Księżyca w kluczowych momentach, gdy Księżyc jest w zgodzie z kamieniami stacyjnymi Stonehenge. Księżyc miał być zgodny z prostokątem kamieni stacyjnych dwa razy w miesiącu od lutego 2024 roku do listopada 2025 roku.

Źródło: Yahoo News