Skip to main content

Po latach nieudanych próbach na Wyspach Salomona, naukowcom udało się wreszcie sfotografować niezwykle rzadkiego, olbrzymiego szczura, który jest na tyle duży, że może przegryzać kokosy . To pierwsze w historii zdjęcia szczura giganta z Vangunu, tajemniczego gryzonia, który może osiągać długość do 45 cm. Został on odkryty tylko raz, kiedy sześć lat temu spadł z drzewa.
Do zarejestrowania obrazów tego nieuchwytnego stworzenia naukowcy wykorzystali pułapki fotograficzne i wyjątkowo atrakcyjną przynętę. Udało im się uwiecznić na zdjęciach cztery gryzonie, co najmniej dwa razy większe od zwykłych szczurów, poruszające się po lesie na Wyspach Salomona, archipelagu na północny wschód od Australii na Oceanie Spokojnym.

Szczury giganty z Vangunu (Uromys vika) zostały „niezbicie zidentyfikowane” dzięki ich dużemu rozmiarowi, długim ogonom i bardzo krótkim uszom, zgodnie z badaniem opublikowanym 20 listopada w czasopiśmie „Ecology and Evolution”.

„Uchwycenie obrazów szczura giganta z Vangunu po raz pierwszy to bardzo pozytywna wiadomość dla tego słabo znanego gatunku,” powiedział w oświadczeniu główny autor badania, Tyrone Lavery, wykładowca biologii kręgowców rodzimych na Uniwersytecie w Melbourne w Australii.

Tubylcy mieszkający na Vangunu, wyspie położonej w centrum Wysp Salomona, od dawna wiedzieli, że w ich lasach żyją szczury na tyle duże, że mogą przegryzać kokosy, ale gatunek ten umykał naukowcom. Pierwszy namacalny dowód na jego istnienie pojawił się w 2017 roku, gdy drwale ścięli drzewo na Vangunu, a z niego wypadł martwy olbrzymi szczur.

Kilka lat później miejscowi z społeczności Zaira, którzy zarządzają największym pozostałym fragmentem dziewiczego lasu Vangunu i mają dogłębną wiedzę na temat jego ekologii, pomogli tym samym badaczom ustawić pułapki fotograficzne, aby w końcu udokumentować tajemnicze gryzonie w ich środowisku.

„Wszystkie zdjęcia zostały zrobione w nocy, a aktywność skoncentrowana była wokół północy,” napisali badacze w swoim opracowaniu. Przyciągnęli gigantyczne szczury olejem sezamowym, co mogło być kluczowe dla ich sukcesu, ponieważ wcześniejsze próby z użyciem masła orzechowego przyciągały tylko nierodzime czarne szczury (Rattus rattus).

Zdjęcia pojawiają się „w krytycznym momencie,” powiedział Lavery. Szczury giganty z Vangunu mogą wkrótce wyginąć z powodu komercyjnej wycinki lasów, która zdewastowała większość lasów na wyspie – w tym obszar, gdzie znaleziono pierwszy okaz gigantycznego szczura w 2017 roku. W zeszłym roku rząd Wysp Salomona wyraził zgodę na komercyjne wycinanie ostatnich skrawków lasu, gdzie żyją już krytycznie zagrożone gatunki szczurów. „Zezwolenie na wycinkę zostało przyznane w Zaira, a jeśli do niej dojdzie, z pewnością doprowadzi to do wyginięcia szczura giganta z Vangunu,” powiedział Lavery

Źródło: Live Science