Skip to main content

Naukowcy poddali skanowaniu mumię tajemniczej „syreny”, która została przetransportowana do USA z Japonii ponad 100 lat temu. Badania wykazały, że jest to makabryczna hybryda części ryby, małpy i jaszczurki.

Mumia, znana jako „syrena z Fidżi” ze względu na swoje podobieństwo do obiektu nabytego przez P.T. Barnuma w latach 40. XIX wieku, została zakupiona w Japonii przez amerykańskiego oficera marynarki i przekazana do Clark County Historical Society w Springfield, Ohio, w 1906 roku. Dokumenty dołączone do mumii wskazują, że może pochodzić z połowy XIX wieku.

Po raz pierwszy naukowcy zbadali tożsamość „syreny”, wykonując skany rentgenowskie i tomograficzne. Joseph Cress, radiolog z Northern Kentucky University, który kierował projektem, wyjaśnia, że dzięki tym metodom udało się uzyskać obraz mumii z niemal każdej perspektywy.

Wstępne wyniki badań wskazują, że mumia została stworzona z głowy i tułowia małpy, przyszytej do odciętego ciała ryby, a ręce „syreny” to kocie łapy. Wewnątrz mumii znaleziono również drewniane kołki, prawdopodobnie dodane w celu utrzymania całości w jednym kawałku.

Badacze pracują obecnie nad odtworzeniem bardziej szczegółowego modelu „syreny” i jej poszczególnych części na podstawie skanów. Kiedy modele będą gotowe, zespół planuje wysłać je do ogrodów zoologicznych i akwariów, aby pomóc w identyfikacji komponentów na poziomie gatunków.

To nie jedyna mumiowana „syrena”, która ostatnio została poddana intensywnym skanom. W marcu 2022 roku analizowano podobny egzemplarz, odkryty w ukrytym pudle w japońskiej świątyni. Początkowo oczekiwano, że i ta „syrena” jest hybrydą małpy i ryby. Jednak późniejsze skany ujawniły, że mumia została przede wszystkim wykonana z tkaniny, papieru i bawełny, pomalowana piaskiem i węglem drzewnym, a całość spięta metalowymi szpilkami. Na zewnątrz lalki przyklejono różne części zwierząt, w tym włosy ssaków i skórę ryby.

Obie „syreny” najbardziej przypominają „ningyo” – mityczne stworzenia przypominające ryby z ludzkimi głowami, które w japońskiej mitologii stały się symbolem długowieczności. Prawdopodobnie rybacy tworzyli te kryptozoologiczne konstrukcje, aby sprzedawać je zamożnym osobom pragnącym przedłużyć swoje życie.

Źródło: Live Science