Skip to main content

W najnowszej analizie, obejmującej ponad 5 tysięcy osób, badacze odkryli, że codzienne zażywanie wieloskładnikowych suplementów diety może chronić nasze zdolności umysłowe w miarę starzenia się, co zwiększa szanse na ich skuteczność w zapobieganiu chorobom takim jak Alzhaimer.

Naukowcy z zespołu Mass General Brigham przeprowadzili testy poznawcze na 573 uczestnikach w wieku powyżej 60 lat przez dwa lata. Wolontariusze zostali podzieleni na cztery grupy, otrzymując różne kombinacje suplementów zawierających ekstrakt z kakao, wieloskładnikowe suplementy diety oraz placebo.

Wyniki testów umysłowych wykazały, że suplementy wiązały się ze statystycznie znaczącą poprawą ogólnych umiejętności poznawczych po dwóch latach, a nawet większym wzrostem w zakresie pamięci epizodycznej.

Te dane z badań bezpośrednich zostały następnie połączone z metaanalizą dwóch wcześniejszych badań, obejmujących kolejne 4 630 osób powyżej 60 roku życia, ocenianych telefonicznie i przez testy online. Ta dodatkowa analiza również wykazała, że osoby przyjmujące suplementy osiągały lepsze wyniki w testach poznawczych i pamięciowych.

„Zaburzenia poznawcze są jednym z głównych problemów zdrowotnych większości starszych dorosłych, a codzienna suplementacja wieloskładnikowymi suplementami diety może być atrakcyjnym i dostępnym sposobem na spowolnienie starzenia poznawczego,” mówi psychiatra Chirag Vyas z Mass General Brigham.

Biorąc pod uwagę przegląd wszystkich 5 203 osób, badacze stwierdzają, że przyjmowanie wieloskładnikowych suplementów diety wydaje się spowalniać starzenie poznawcze o średnio dwa lata w porównaniu z przyjmowaniem placebo.

Chociaż nowe badanie nie jest wystarczające, aby udowodnić bezpośrednią przyczynowość, jest na tyle duże, że pozwala przypuszczać, iż pewne suplementy mogą oferować ważne korzyści zdrowotne – co nie zostało wykazane w poprzednich badaniach.

Autorzy zauważają, że wśród głównie białych uczestników nie hiszpańskiego pochodzenia występowała niska różnorodność etniczna i rasowa, a badano tylko jeden wieloskładnikowy suplement diety, więc ich wyniki mogą nie być uogólnione. Uczestnicy byli wszyscy powyżej 60 roku życia, więc potrzebne są dalsze badania, aby zbadać potencjalne korzyści dla innych grup.

Atutem analizy jest to, że różne metody oceny zdolności poznawczych zostały wykorzystane w trzech badaniach, a mimo to wszystkie doszły do tego samego ogólnego wniosku – że te suplementy mogą spowalniać spadek zdolności umysłowych.

„Metaanaliza trzech odrębnych badań poznawczych dostarcza silnych i spójnych dowodów na to, że codzienne przyjmowanie wieloskładnikowego suplementu diety, zawierającego ponad 20 niezbędnych mikroskładników, pomaga zapobiegać utracie pamięci i spowalnia starzenie poznawcze,” mówi Vyas.

W obliczu rosnącej liczby osób cierpiących na choroby neurodegeneracyjne, jest to potencjalnie prosty i przystępny sposób zmniejszenia ryzyka rozwoju tych stanów w młodszym wieku.

Następnym krokiem badaczy będzie głębsze zbadanie przyczyny tej zależności między wieloskładnikowymi suplementami diety a zdolnościami poznawczymi, ponieważ nie jest od razu jasne, który z tych wielu witamin i minerałów może mieć największy wpływ na mózg.

„Teraz kluczowe jest zrozumienie mechanizmów, dzięki którym codzienna suplementacja wieloskładnikowymi suplementami diety może chronić przed utratą pamięci i spowalniać spadek zdolności poznawczych, ze szczególnym uwzględnieniem statusu żywieniowego i innych czynników związanych ze starzeniem,” mówi epidemiolog Howard Sesso z Mass General Brigham.

Źródło: Science Alert