Skip to main content

W nowym badaniu historyka Glena Van Brummelena z Trinity Western University odkryto, że użycie kropki dziesiętnej sięga dalej w przeszłość, niż sądziliśmy. Dotychczas uważano, że pierwszym dokumentowanym użyciem kropki dziesiętnej był sine table autorstwa niemieckiego matematyka Christophera Claviusa z 1593 roku. Jednak Van Brummelen znalazł dowody na to, że włoski kupiec i astronom Giovanni Bianchini używał jej już w latach 40. XV wieku w swoich astronomicznych pracach.

Bianchini, urodzony około 1410 roku w Wenecji, był kupcem szkolonym w arytmetyce i algebrze. Pracując dla rodu Este, napisał kilka ważnych dzieł astronomicznych, w których stosował i udoskonalał zapis dziesiętny. W Europie tamtych czasów astronomia opierała się na arytmetyce sześćdziesiątnej, gdzie podstawą systemu jest liczba 60. Mimo to, Bianchini w swojej pracy „Flores Almagesti” oraz w tabelach trygonometrycznych „Tabulae primi mobilis B” używał notacji dziesiętnej, wprowadzając nowatorskie rozwiązania do obliczeń astronomicznych.

Jego prace, choć nie przyjęły się szeroko w tamtym czasie, zawierały używanie kropki dziesiętnej w sposób, który jest zrozumiały i bliski współczesnym metodą. To odkrycie nie tylko podważa dotychczasowe przekonanie o pochodzeniu kropki dziesiętnej, ale również wskazuje na znaczący wkład Bianchiniego w rozwój matematyki. Może to również sugerować, że wiele innych ważnych odkryć czeka na odkrycie w starych manuskryptach, rzucając nowe światło na historię nauki i matematyki.

Źródło: Historia Mathematica