Skip to main content

Niedawno opublikowane badanie w dziedzinie astrobiologii bada możliwość istnienia życia w chmurach Wenus, koncentrując się na tym, jak aminokwasy, będące podstawowymi składnikami życia, mogą przetrwać w bogatej w kwas siarkowy górnej atmosferze tej planety. Zainteresowanie możliwością życia w chmurach Wenus wzrosło w ostatnich latach w środowisku astrobiologów. Na Ziemi skoncentrowany kwas siarkowy jest znany ze swojej korozyjności wobec metali i skał oraz zdolności do absorbowania pary wodnej. W górnej atmosferze Wenus powstaje on w wyniku oddziaływania promieniowania słonecznego z dwutlenkiem siarki, parą wodną i dwutlenkiem węgla.

W wywiadzie dla Universe Today, dr Sara Seager, profesor fizyki z Massachusetts Institute of Technology (MIT) i współautorka badania, wyjaśnia motywację tej pracy naukowej. „Naszym celem jest rozwinięcie idei, że w chmurach Wenus może istnieć pewien rodzaj życia mikrobiologicznego. Powierzchnia Wenus jest zbyt gorąca dla życia, ale w chmurach, 50 km nad powierzchnią, temperatura jest odpowiednia dla życia. Jednakże chmury Wenus nie są zbudowane z wody, jak na Ziemi, lecz z kwasu siarkowego, który jest wysoce destruktywnym i toksycznym związkiem chemicznym. Naszym celem jest zbadanie, czy kwas siarkowy może wspierać złożone cząsteczki niezbędne do życia.”

Badanie skupiło się na analizie 20 biogennych aminokwasów w stężeniach kwasu siarkowego, odzwierciedlając warunki atmosferyczne Wenus. Po czterech tygodniach naukowcy odkryli, że 11 z 20 badanych aminokwasów nie reagowało z kwasem siarkowym lub wykazywało stabilność, podczas gdy osiem aminokwasów wykazało stabilność po modyfikacji, a jeden wykazał niestabilność po zmianie. Badanie to podkreśla możliwość przetrwania aminokwasów w kwasie siarkowym, co może informować o potencjalnym pochodzeniu życia na Wenus.

Dr Seager wskazuje, że wcześniejsze badania z czerwca 2023 roku, nad którymi również pracowała, badały możliwość przetrwania zasad nukleinowych w skoncentrowanym kwasie siarkowym. Wyniki tych badań również były pozytywne.

Oprócz tego, rosnąca liczba badań i planowanych misji naukowych koncentruje się na potencjale życia w chmurach Wenus. Jedna z przyszłych misji, wspomniana przez dr Seager, to prywatna misja Rocket Lab na Wenus, zaplanowana na styczeń 2025 roku. Misja ta ma na celu użycie konfigurowalnego statku kosmicznego Photon, wyposażonego w mały instrument naukowy, który ma na celu oświetlenie chmur Wenus laserem w celu zidentyfikowania potencjalnych cząsteczek organicznych.

Dr Seager podsumowuje, że jeśli istnieje życie na Wenus, prawdopodobnie jest to proste, jednokomórkowe życie. Kontynuacja misji kosmicznych do badania atmosfery Wenus może pomóc w odpowiedzi na pytanie o możliwość istnienia życia na tej planecie.

Źródło: Universe Today