Około 5000 lat temu królowa Meret-Neith uważana była za jedną z najpotężniejszych kobiet starożytnego Egiptu, a niedawno odkryte przedmioty w jej grobowcu potwierdzają jej znaczenie.
Zespół archeologów z Uniwersytetu Wiedeńskiego wykopał niedawno „setki dużych dzbanów z winem”, z których niektóre nadal były zakonserwowane, w grobowcu królowej w Abydos, zgodnie z komunikatem prasowym z 9 października. W grobie znaleziono również inne cenne przedmioty.
Dzbany z winem były „bardzo dobrze zachowane”, a w niektórych z nich znaleziono starożytne nasiona winogron. Niektóre z nich miały inskrypcje wskazujące, że królowa Meret-Neith była odpowiedzialna za różne urzędy rządowe, w tym skarbiec.
Eksperci twierdzą, że ich odkrycie potwierdza teorię, że Meret-Neith była pierwszą żeńską faraonką w starożytnym Egipcie. Oprócz imponującej ilości dóbr pochowkowych pozostawionych w jej grobie, Meret-Neith jest jedyną kobietą, która miała swój monumentalny grobowiec na pierwszym królewskim cmentarzu w Abydos.
Kompleks grobowy został zbudowany z „nieupalonych glinianych cegieł, gliny i drewna” i zawiera 41 pochówków ludzi należących do dworu królowej oraz jej służby – takie informacje podali archeolodzy.
Badania wykazały, że grobowce były budowane etapami przez długi okres czasu, co kwestionuje istniejące przekonanie, że w czasach pierwszej dynastii starożytnego Egiptu praktykowano ofiary ludzkie w pochówkach królewskich, jak podaje uniwersytet.
Abydos znajduje się około 550 km na południowy wschód od Kairu.
Źródło: Yahoo News