Skip to main content

Nowe obserwacje przeprowadzone przez Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba dostarczają fascynujących informacji na temat Jowisza i jego księżyca, Europie. Europa, jeden z czterech galileuszowych księżyców Jowisza, zawsze budził ciekawość naukowców w kontekście poszukiwania życia poza Ziemią. Jest on pokryty warstwą lodu o grubości od 15 do 25 kilometrów, ale już wcześniej NASA podnosiła, że pod tą warstwą lodu znajduje się globalny ocean słonej wody o głębokości sięgającej nawet 150 kilometrów. Woda ta pozostaje w stanie ciekłym dzięki działaniu fal cieplnych, wywołanych przez skalne jądro księżyca, które jest rozciągane i ściskane pod wpływem grawitacji Jowisza w trakcie ruchu Europy wokół planety.

W wyniku nowych badań przeprowadzonych przez naukowców przy użyciu Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba, odkryto obecność dwutlenku węgla w powierzchniowym lodzie Europy. Jest to kluczowe odkrycie, ponieważ wskazuje, że woda pod powierzchnią księżyca może zawierać niezbędne składniki do rozwoju życia.

Doktor Samantha Trumbo, astronom z Uniwersytetu Cornell, która kierowała jednym z badań, powiedziała w komunikacie prasowym NASA: „Teraz mamy dowody obserwacyjne na to, że węgiel, który widzimy na powierzchni Europy, pochodzi z oceanu. To nie jest sprawą trywialną. Węgiel to biologicznie istotny pierwiastek.”

Odkrycie dwutlenku węgla nie jest bezpośrednim dowodem na istnienie życia na Europie, ale znacząco zwiększa prawdopodobieństwo, że ocean pod powierzchnią księżyca może być zdolny do wspierania organicznego życia. Zrozumienie chemii oceanu Europy jest kluczowe w określeniu, czy jest on przyjazny dla życia, takiego jakie znamy na Ziemi.

To odkrycie otwiera nowe możliwości dla przyszłych misji badawczych skoncentrowanych na Europie i jej potencjalnej zdolności do wspierania życia. Kontynuowana eksploracja tego fascynującego księżyca może pomóc nam poznać tajemnice życia poza naszą planetą.

Źródło: Yahoo News