Skip to main content

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Santa Cruz odkryli w Brazylii najmniejszą żabę na świecie, Brachycephalus pulex, zwaną także żabą pchłą. To stworzenie, mniejsze niż groch, zostało zidentyfikowane jako rekordzista wśród kręgowców dzięki swoim miniaturowym rozmiarom, osiągającym zaledwie 7,1 milimetra u samców. Odkrycie to, poczynione w górskim rejonie Serra Bonita, przesuwa poprzednie granice poznania, wyznaczone przez żabę Paedophryne amauensis z Papui-Nowej Gwinei, która mierzyła 7,7 milimetra.

Życie w tak małych rozmiarach niesie za sobą zarówno korzyści, jak i ograniczenia. Żaby te potrzebują mniej pożywienia i trudniej jest je zauważyć przez drapieżniki, ale ich małe ciała mogą nie pomieścić wystarczającej ilości komórek do utworzenia wszystkich niezbędnych organów czy wystarczającej liczby jaj. Co więcej, ze względu na ograniczoną przestrzeń, żaby pchły tracą niektóre typowe cechy żab, takie jak zdolność do skakania czy słyszenia własnych pieśni miłosnych. Posiadają tylko dwa palce na przednich łapach i mają ograniczone zdolności słuchowe.

Mimo tych wyzwań, Brachycephalus pulex prowadzi aktywne życie, polując na drobną zdobycz w gęstej ściółce leśnej i epifitach swojego górskiego siedliska. Ten niewiarygodnie mały kręgowiec rzuca światło na fizyczne ograniczenia wielkości organizmów żywych i zmusza do zastanowienia nad złożonością życia na Ziemi.

Źródło: Zoologica Scripta