Skip to main content

Francuska minister kultury, Rima Abdul Malak, zainterweniowała, aby wstrzymać planowaną rozbiórkę laboratorium w Paryżu, które było używane przez pionierkę nauki, Marię Curie. Laboratorium Pavillon des Sources, znajdujące się przy ulicy Rue d’Ulm, miało zostać zburzone w ramach projektu rozwojowego prowadzonego przez Institut Curie, odpowiedzialnego za zarządzanie tym miejscem. Jednak minister kultury ogłosiła w piątek na portalu X, że rozbiórka została wstrzymana po rozmowach z prezesem instytutu, Thierrym Philipem.

Budynek ten był jednym z trzech, wybudowanych przy założeniu Instytutu Radium w 1909 roku, znanego obecnie jako Institut Curie. Planowana rozbiórka miała na celu stworzenie miejsca pod nową, dużą konstrukcję. Protesty przeciwko tej decyzji wybuchły ze względu na rolę, jaką Pavillon des Sources odegrał w przełomowej karierze naukowej Curie. To właśnie tutaj polsko-francuska fizyczka, żyjąca w latach 1867-1934, prowadziła część swoich badań, które doprowadziły do odkrycia polonu i radu. Curie była pierwszą kobietą, która otrzymała Nagrodę Nobla i jedyną, która zdobyła ją w dwóch dziedzinach: fizyki i chemii.

Ambasador Polski w Wielkiej Brytanii, Piotr Wilczek, przyjął decyzję o wstrzymaniu rozbiórki z entuzjazmem, nazywając ją triumfem ochrony dziedzictwa. Jednak aktywista Baptiste Gianeselli, kluczowa postać w kampanii na rzecz ochrony laboratorium, stwierdził, że walka jeszcze się nie skończyła. Z kolei Institut Curie twierdzi, że projekt budowlany powinien zostać kontynuowany, podkreślając, że Pavillon des Sources służy obecnie jako magazyn odpadów radioaktywnych. Mimo to, instytut potwierdził, że prace zostaną wstrzymane na czas refleksji, podczas którego rozważone zostaną alternatywne rozwiązania.

Źródło: Yahoo News