Japońska misja Hayabusa 2, która dotarła do asteroidy 162173 Ryugu w czerwcu 2018 roku, dostarczyła nam cennych informacji o najwcześniejszych etapach formowania się Układu Słonecznego. Badania nad próbką przywiezioną na Ziemię w grudniu 2020 roku ujawniły, że zawiera ona jedne z najstarszych i najbardziej pierwotnych materiałów, datowanych na 4,6 miliarda lat temu.
Próbka z Ryugu, choć niewielka – waży zaledwie 5,4 grama – skrywa niezwykle cenne informacje. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii badawczych, jak akcelerator APS (Advanced Photon Source), naukowcy są w stanie analizować skład chemiczny i historię powstania tej asteroidy. Nowe badania prowadzone przez naukowców z Japonii, przy wsparciu międzynarodowych instytutów, wykazały obecność w próbce pierwiastków, które sugerują, że Ryugu i jej macierzysta planetoida mogły formować się w chłodnych regionach zewnętrznego Układu Słonecznego.
Próbka ujawnia szczegóły, które mogą pomóc naukowcom zrozumieć, jak wyglądał Układ Słoneczny w okresie swojej młodości. Obecność wody i organicznych związków w materiale Ryugu wspiera hipotezę, że to asteroidy mogły przyczynić się do przenoszenia tych kluczowych składników na Ziemię, tworząc podwaliny dla życia. W próbkach wykryto również ślady zmian wywołanych przez wietrzenie kosmiczne oraz cząstki wiatru słonecznego uwięzione w strukturach materiału asteroidy.
Przeprowadzone analizy wykazały również obecność w próbkach wtrąceń wody zawierających dwutlenek węgla. Sugeruje to, że macierzysta planetoida Ryugu formowała się w chłodnych, zewnętrznych rejonach Układu Słonecznego, prawdopodobnie poza orbitą Jowisza. Wyniki badania wskazują, że planetoida mogła składać się w dużej mierze z lodu, który topił się przez miliony lat w wyniku wewnętrznego ogrzewania radioaktywnego.
Według naukowców, około miliard lat temu doszło do katastrofalnego zderzenia macierzystego ciała Ryugu z inną planetoidą. Zderzenie spowodowało powstanie „rumowiska” – niewielkich fragmentów materiału, które zgromadziły się i utworzyły Ryugu. Dzisiaj wiemy, że Ryugu, choć niewielka, może pomóc w zrozumieniu procesów formowania się planet i transportu substancji niezbędnych do powstania życia.
Misja Hayabusa 2 nadal trwa. W 2026 roku sonda przeleci obok asteroidy 98943 Torifune, a w 2031 roku spotka się z małą, szybko obracającą się asteroidą 1998 KY26. Choć nie zostaną pobrane kolejne próbki, obserwacje dostarczą cennych informacji, wzbogacając już imponujący dorobek misji w zakresie eksploracji kosmicznej.
Źródło: Universe Today