Międzynarodowy zespół naukowców pod kierunkiem badaczy z MIT odkrył obecność złożonych cząsteczek organicznych w odległym obłoku gazu międzygwiezdnego. Wykryta molekuła – piren, należący do wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (PAH) – daje nadzieję na lepsze zrozumienie procesów, które mogły dać początek życiu na Ziemi.
Cząsteczki PAH, znane już z przestrzeni kosmicznej, są podstawą chemii organicznej, a więc i życia. Dotychczas nie udawało się jednak wykryć, które dokładnie PAH występują w przestrzeni międzygwiezdnej, ponieważ są niewidoczne dla teleskopów radiowych. Nowe badanie to zmienia – astronomowie zaobserwowali piren pośrednio, analizując powstający z jego udziałem 1-cjanopiren, który emituje sygnały radiowe. Korzystając z teleskopu Green Bank w USA, naukowcy zbadali obłok molekularny Taurus, znajdujący się 450 lat świetlnych od Ziemi.
Odkrycie 1-cjanopirenu w tak dużych ilościach sugeruje, że złożone cząsteczki organiczne mogą przetrwać trudne warunki narodzin gwiazd. Te same molekuły mogłyby istnieć w zimnych obłokach gazu, z których powstał nasz Układ Słoneczny, przenosząc piren na wczesną Ziemię, gdzie mógł stanowić budulec życia około 3,7 miliarda lat temu.
Źródło: Science Alert