Nowe badania wskazują, że ocena potencjalnych światów zdolnych do podtrzymania życia wymaga czegoś więcej niż jedynie obserwacji stref zamieszkiwalnych wokół gwiazd — obszarów, w których planety mogą posiadać ciekłą wodę na powierzchni. W gęstych środowiskach gwiezdnych planety w takich strefach narażone są na wiele zagrożeń, w tym przejścia bliskich gwiazd oraz eksplozje supernowych. Te zdarzenia mogą spowodować, że planety zostaną wyrzucone z ich układów, a ich atmosfery – a nawet same planety – mogą zostać zniszczone.
Zespół naukowców przeanalizował region 10 parseków wokół 84 układów planetarnych posiadających planety w strefach zamieszkiwalnych. W badaniach, których wyniki opublikowano w czasopiśmie The Astronomical Journal, zastosowano dwa wskaźniki: Indeks Podobieństwa do Słońca (SSI) oraz Indeks Podobieństwa Sąsiedztwa (NSI). SSI porównuje właściwości Układu Słonecznego z innymi strefami zamieszkiwalnymi, natomiast NSI odnosi się do właściwości gwiazd w otoczeniu 10 parseków od Słońca z gwiazdami w otoczeniu badanych układów planetarnych. W badaniach uwzględniono także ryzyko bliskiego przejścia gwiazd oraz wpływu supernowych.
Badacze odkryli, że gęste otoczenie gwiazdowe oraz bliskie przejścia innych gwiazd mogą stanowić zagrożenie dla życia w danym układzie. Z kolei eksplozje supernowych, emitujące wysokie dawki promieniowania i cząstek o dużej energii, mogą prowadzić do destrukcji atmosfer i klimatu planet. W układzie HD 165155, znajdującym się 10 parseków od Słońca, obliczono prawdopodobieństwo takiego przejścia na poziomie jednego na 5 miliardów lat, co stanowi potencjalne zagrożenie dla tamtejszych planet.
W badaniach posłużono się danymi z misji Gaia Europejskiej Agencji Kosmicznej, mapującej Drogę Mleczną. Zespół skoncentrował się na odkryciu, w jaki sposób lokalne środowisko gwiazdowe może wpływać na warunki dla rozwoju i podtrzymywania życia. Wyniki wskazują, że chociaż planety w strefach zamieszkiwalnych mają szansę na podtrzymywanie życia, środowisko gwiazdowe, w którym się znajdują, może znacząco wpływać na ich trwałość.
Źródło: Universe Today