Skip to main content

Choć brokat kojarzy się z zabawą i radością, nowe badania pokazują, że może być on zaskakująco szkodliwym zanieczyszczeniem środowiskowym. Te drobne, błyszczące cząsteczki to w rzeczywistości mikroplastik, który przyczynia się do zanieczyszczenia plastikiem, zmniejszając ilość światła słonecznego docierającego do wód, co potencjalnie utrudnia fotosyntezę niektórym roślinom wodnym.

Niedawny zakaz użycia brokatu z mikroplastiku w Unii Europejskiej to krok w stronę zmniejszenia tego problemu. Mikroplastikowy brokat, często pokryty metalami takimi jak aluminium czy tytan, może akumulować się w środowisku, trafiając do wód i zagrażając życiu wodnym.

Badanie przeprowadzone przez zespół z Federalnego Uniwersytetu São Carlos (UFSCar) w Brazylii wskazuje na dodatkowy problem – obecność metali w brokacie może zapobiegać dostępowi roślin wodnych do światła słonecznego. Badacze skupili się na wodnej roślinie Egeria densa, kluczowej dla ekosystemów wodnych, dostarczającej pożywienia, schronienia, czy też usług oksygenacyjnych.

Eksperymenty wykazały, że fotosynteza wśród roślin wodnych była 1,54 raza wyższa w próbkach bez brokatu. Zanieczyszczenie to może mieć daleko idące skutki dla całego ekosystemu, od wpływu na produkcję pierwotną przez łańcuchy pokarmowe, po zdolności roślin do detoksykacji zanieczyszczonych miejsc.

W świetle tych odkryć naukowcy apelują o przewartościowanie naszego stosunku do brokatu i rozważenie bardziej zrównoważonych alternatyw. Ograniczenie użycia brokatu może być kluczowe dla ochrony naszych ekosystemów wodnych i związanych z nimi łańcuchów pokarmowych.

Źródło: New Zealand Journal of Botany