Chiński łazik Zhurong dostarczył nowych dowodów na to, że Mars był kiedyś domem dla ogromnego oceanu, co zmienia nasze dotychczasowe spojrzenie na historię tej planety. Dane zebrane przez łazik oraz orbitujące wokół Marsa sondy wskazują na obecność struktur geologicznych, które mogą być śladami dawnej linii brzegowej. Zhurong, który wylądował w 2021 roku na obszarze Utopia Planitia, czyli rozległej równinie na północnej półkuli planety, przeprowadził analizę skał i osadów, odkrywając cechy charakterystyczne dla dawnego wybrzeża.
Dane pozyskane przez Zhuronga oraz sondy, w tym chińską Tianwen-1 i amerykańską Mars Reconnaissance Orbiter, wskazują na istnienie oceanu około 3,68 miliarda lat temu. To odkrycie sugeruje, że Mars mógł być już wówczas chłodniejszy i suchszy, a jego atmosfera znacznie się rozrzedziła. Naukowcy opisali struktury, takie jak rowy, kanały osadów oraz formacje wulkaniczne z błota, które wskazują na obecność zarówno płytkich, jak i głębszych środowisk morskich.
„Szacujemy, że zalanie obszaru Utopia Planitia miało miejsce około 3,68 miliarda lat temu, a powierzchnia oceanu zamarzła w krótkim geologicznym okresie” – wyjaśnia Bo Wu, naukowiec z Politechniki w Hongkongu i główny autor badania opublikowanego w Scientific Reports. Z kolei współautor, Sergey Krasilnikov, dodaje, że „woda była silnie zanieczyszczona osadami, co prowadziło do tworzenia warstwowych struktur w osadach”.
Odkrycie potwierdza, że Mars mógł kiedyś posiadać warunki sprzyjające istnieniu życia, szczególnie w okresach, gdy miał grubszą, cieplejszą atmosferę. Taka sytuacja mogła zwiększać szanse na rozwój prymitywnych form życia mikrobiologicznego. Według Krasilnikova, „na początku historii Marsa, kiedy posiadał jeszcze gęstą atmosferę, istnienie mikrobiologicznego życia było znacznie bardziej prawdopodobne”.
Łazik Zhurong, zasilany energią słoneczną i nazwany na cześć mitycznego chińskiego boga ognia, rozpoczął swoją misję na powierzchni Marsa w maju 2021 roku i działał do maja 2022 roku, kiedy to prawdopodobnie pokrył się nadmiarem pyłu i piasku. To nowe odkrycie jest kolejnym krokiem w lepszym zrozumieniu losu wody na Marsie oraz potencjalnych warunków do życia na tej planecie.
Źródło: Yahoo News