Skip to main content

W nowym badaniu dotyczącym depresji odkryto, że u osób cierpiących na tę chorobę może nie występować typowa reakcja rozszerzania źrenic, która zazwyczaj pojawia się w oczekiwaniu na nagrodę, na przykład finansową. Badanie przeprowadzone przez Andiego Brendlera i jego zespół w Instytucie Psychiatrii Maxa Plancka w Niemczech pokazało, że u osób z objawami apatii, czyli utratą przyjemności i energii, źrenice rozszerzają się mniej niż u zdrowych osób.

Rozszerzanie źrenic jest częścią reakcji naszego układu nerwowego na stres lub podniecenie, wywoływaną przez norepinefrynę produkowaną w mózgu. W przypadku osób cierpiących na anhedonię, czyli brak uczucia radości i emocjonalnego odrętwienia, mniejsza reakcja źrenic może wskazywać na zaburzenia w obwodach nagrody mózgu.

Badanie przeprowadzono na 40 osobach z nieleczoną depresją i 31 zdrowych, którzy wzięli udział w 30 próbach trzech różnych zadań na komputerze. Podczas każdego zadania uczestnicy mieli szansę na zdobycie nagrody finansowej, a ich rozmiar źrenic mierzono za pomocą śledzenia wzroku w maszynie MRI.

W jednym z zadań uczestnicy mieli sześć sekund na oczekiwanie na nagrodę finansową. W pozostałych dwóch zadaniach nie było możliwości zdobycia nagrody. Wyniki badań mogą być przydatne w diagnozowaniu depresji i monitorowaniu reakcji na leczenie, klasyfikując osoby z depresją w podgrupy.

Badanie to stanowi powtórzenie wcześniejszych wyników zespołu z 2020 roku, co zwiększa wiarygodność odkryć. Publikacja tych wyników w czasopiśmie „Scientific Reports” jest odpowiedzią na rosnące obawy dotyczące wiarygodności badań psychologicznych, które często nie były powtarzalne.

Źródło: Science Alert