Skip to main content

Kiedy astronomowie patrzą na galaktyki, często prowadzą coś w rodzaju archeologii kosmicznej. Analizując wygląd galaktyki i jej interakcje z najbliższymi sąsiadami, możliwe jest odtworzenie historii tej galaktyki. Jednym z narzędzi, które astronomowie mogą używać do tego typu badań, jest Teleskop Przeglądowy VLT (VST), największy na świecie teleskop światła widzialnego. VST właśnie opublikował tryptyk obrazów przedstawiających niektóre z tych odległych galaktyk, niezbędnych do odkrywania przeszłości galaktyk.

Na jednym z obrazów widać ESO 510-G13, galaktykę oddaloną o 150 milionów lat świetlnych w kierunku konstelacji Hydry. Wśród punktów świetlnych reprezentujących gwiazdy Drogi Mlecznej, centralne halo i dysk w kształcie litery S ESO 510-G13 są wyraźnie widoczne w lewym centrum. Dysk ma dziwny kształt, a astronomowie uważają, że może to być efekt starożytnej kolizji tej galaktyki z inną galaktyką. Para bardziej odległych galaktyk jest widoczna w prawym dolnym rogu obrazu, oddalonych od nas o około 250 milionów lat świetlnych.

Drugi obraz przedstawia czterech członków gromady galaktyk, znanej jako Hickson Compact Group 90, znajdujących się w odległości 100 milionów lat świetlnych w konstelacji Ryby Południowej. Trzy galaktyki leżą blisko centrum — NGC 7173, NGC 7176 i spiralna NGC 7174. Wymieniają one gwiazdy i gaz, tworząc świecące halo, które splata je razem. Czwarta galaktyka, NGC 7172, znajduje się samotnie na górze obrazu; supermasywna czarna dziura w jej centrum jest ukryta pod ciemnym pyłem.

Trzeci i ostatni obraz przedstawia gromadę dziesięciokrotnie bardziej odległą niż pozostałe dwie: Abell 1689, znajdującą się ponad 2,3 miliarda lat świetlnych od nas w konstelacji Panny. Abell 1689 zawiera ponad 200 galaktyk. Razem ich ogromna masa zakrzywia czasoprzestrzeń wokół nich, tworząc soczewkę grawitacyjną, która zniekształca światło pochodzące z galaktyk znajdujących się za nimi.

VST, znajdujący się w Obserwatorium Paranal Europejskiego Obserwatorium Południowego w Chile, obserwuje niebo od 2011 roku. Operatorzy teleskopu planują opublikować więcej obrazów w nadchodzących miesiącach.

Źródło: Yahoo News