Skip to main content

NASA podjęło kolejny krok w kierunku eksploracji Księżyca, przyznając kontrakty trzem firmom na opracowanie projektów łazika księżycowego. Te innowacyjne pojazdy, które mają przemierzać surowy teren południowego bieguna Księżyca, zostaną wyposażone w najnowocześniejszą technologię, w tym trwałe opony, autonomiczną kontrolę komputerową oraz inne ulepszenia techniczne, umożliwiające pokonywanie dużo większych odległości niż ich poprzednicy z programu Apollo ponad 50 lat temu.

Kontrakty na rozwój Lunar Terrain Vehicle (LTV), czyli Pojazdu Terenowego Księżyca, zostały przyznane firmom Intuitive Machines z Houston, Lunar Outpost z Golden w Kolorado oraz Venturi Astrolab z Hawthorne w Kalifornii. Przez najbliższe 12 miesięcy firmy te będą doskonalić swoje projekty i opracowywać plany dostarczenia swoich łazików na Księżyc. Następnie NASA przeprowadzi formalny konkurs, by wybrać jednego wykonawcę, który zajmie się faktycznym rozwojem projektu.

Celem jest, aby działający łazik czekał na Księżycu na astronautów przybywających w ramach trzeciej misji księżycowej programu Artemis jeszcze w tej dekadzie. Przedstawiciele firm, biorąc pod uwagę konkurencyjny charakter projektu, nie ujawnili szczegółów dotyczących zasięgu, który mogą osiągnąć ich łaziki, ani tego, czy będą one wykorzystywać panele słoneczne czy jak długo łazik mógłby działać.

Jednak środowisko południowego bieguna Księżyca, z jego skrajnymi temperaturami, skalistym i zacienionym terenem, będzie stanowiło poważne wyzwanie dla łazików. Współpraca z wiodącymi firmami lotniczymi i kosmicznymi ma na celu sprostanie temu wyzwaniu i umożliwienie łazikowi działania przez 10 lat, zgodnie z wymaganiami NASA.

NASA ma również w planach rozwój ciśnieniowego łazika, który mógłby przewozić astronautów na znacznie większe odległości i zapewnić komfortowe warunki do długotrwałej eksploracji. Toyota pracuje nad koncepcją ciśnieniowego łazika, choć NASA nie ujawniła jeszcze szczegółów na temat tego, jak pojazd ten wpasuje się w architekturę programu Artemis.
Źródło: Yahoo