Skip to main content

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge pracują nad odtworzeniem magnesu kosmicznego na Ziemi. Jeśli eksperyment okaże się sukcesem, może to przynieść Zachodowi niezależność w dziedzinie technologii odnawialnych od Chin, jednocześnie dostarczając bardziej przyjazny dla planety materiał do zasilania pojazdów elektrycznych i innych technologii.

Naukowcy nazywają tetrataenit „magnesem kosmicznym”, który może rewolucjonizować sposób zasilania ekologicznych technologii. Magnesy są niezbędnymi elementami w pojazdach elektrycznych, turbinach wiatrowych i innych innowacjach, które eksperci uważają za kluczowe w redukcji zanieczyszczenia powietrza.

Obecnie większość tych technologii używa magnesów wykonanych z tzw. „rzadkich pierwiastków ziem rzadkich”. Są one rozproszone w skorupie ziemi i trudne do pozyskania, co wymaga inwazyjnych i kosztownych prac górniczych.

Według przewodnika Departamentu Energii USA dotyczącego osiągnięcia „amerykańskiego przywództwa” w tej branży, Chiny kontrolują około 58% wydobycia rzadkich ziem rzadkich i 92% produkcji magnesów, na dzień 2020 roku. USA dostarcza około 15% globalnej podaży, zgodnie z danymi rządowymi.

„Z uwagi na wpływ na środowisko i silne uzależnienie od Chin, trwają pilne poszukiwania alternatywnych materiałów, które nie wymagają rzadkich ziem rzadkich” – powiedział profesor Lindsay Greer z Uniwersytetu Cambridge.

Tetrataenit, stop żelaza i niklu, może być magicznym magnesem rozwiązującym te problemy. Jednak materiał ten powstaje w ciągu milionów lat na meteorach. Nie mamy jeszcze „promieni traktorowych” ani transporterów, aby je zbierać.

Zamiast tego naukowcy z Cambridge próbują odtworzyć tetrataenit w laboratorium. Kluczem do najnowszego przełomu jest dodanie fosforu do mieszanki, zgodnie z raportem uniwersytetu.

Fosfor, powszechny pierwiastek, współdziała z żelazem i nikielom, tworząc odpowiedni ruch atomowy do utworzenia magnesu tetrataenitu, bez konieczności czekania milionów lat w kosmosie. Badacze twierdzą, że udało im się skutecznie odtworzyć tetrataenit w kilka sekund, wlewając mieszankę do formy, zgodnie z informacjami z Cambridge.

Przełom związany z fosforem eliminuje problemy z masową produkcją, które występowały w przeszłości przy próbach odtworzenia tego materiału, włączając w to projekt z lat 60-tych z wykorzystaniem „napromieniowania neutronami”.

Technika opracowana przez badaczy z Cambridge, we współpracy z kolegami z Austrii, jest znacznie prostsza.

„Po prostu stopiliśmy stop, wlewaliśmy go do formy i mieliśmy tetrataenit” – powiedział Greer w raporcie uniwersyteckim.

Obecnie eksperci testują ten materiał, aby sprawdzić, jak działa jako magnes o wysokiej wydajności, który jest niezbędny dla większości technologii ery cyfrowej.

Według informacji z zeszłego roku, szukają oni również partnerów w branży producentów magnesów do prowadzenia dalszych badań. Celem jest doskonalenie procesu produkcji niezawodnych magnesów kosmicznych w trybie hyperszybkim.

Eksperci twierdzą, że ich dotychczasowe sukcesy sprawiają, że zaczynają zastanawiać się, czy rzeczywiście potrzeba milionów lat, aby tetrataenit powstał na meteorach.

„To wynik całkowicie zmienia sposób, w jaki myślimy o tym materiale” – powiedział Greer w raporcie.

Źródło: Yahoo News