Nowe satelity Starlink, wprowadzone przez SpaceX, generują aż 32 razy więcej szumów radiowych niż ich poprzednicy, co budzi duże obawy wśród astronomów. Problem szczególnie dotyka radioteleskopów, takich jak LOFAR w Holandii, które rejestrują niezwykle słabe sygnały radiowe z gwiazd i czarnych dziur. Podczas ostatnich obserwacji naukowcy odkryli, że satelity te mogą być nawet 10 milionów razy jaśniejsze niż obserwowane przez nich obiekty kosmiczne.
Jessica Dempsey, dyrektor holenderskiego instytutu zarządzającego LOFAR, wyraziła obawy, że zakłócenia mogą utrudnić badania nad odległymi egzoplanetami oraz wczesnymi etapami powstawania czarnych dziur. Co gorsza, może to przesłonić słabe sygnały radiowe z okresu Rejonizacji, jednej z najmniej zrozumianych epok we wszechświecie, której badanie jest kluczowe dla zrozumienia powstania galaktyk i gwiazd.
Chociaż wcześniejsza generacja satelitów Starlink powodowała sporadyczne zakłócenia, najnowsza wersja, tzw. V2-mini, jest dużo głośniejsza radiowo. Naukowcy są zaskoczeni, że poziom szumów radiowych w tej wersji przekracza dopuszczalne normy aż o 1000 razy.
LOFAR znajduje się w strefie ciszy radiowej, gdzie emisja fal radiowych w przedziale 10-240 MHz jest ograniczona, jednak zakłócenia pochodzące z satelitów są poza regulacjami. Problem z szumami radiowymi rośnie, ponieważ SpaceX planuje wprowadzenie ponad 40 tysięcy satelitów na orbitę. Inne firmy, jak Amazon czy chińskie projekty, również mają podobne plany.
Konstrukcja nowego teleskopu SKAO w Australii i Afryce Południowej, który ma być najpotężniejszym radioteleskopem na świecie, również może być zagrożona. SKA-Low, który specjalizuje się w niskich częstotliwościach, będzie osiem razy bardziej czuły niż LOFAR, co oznacza, że będzie także bardziej podatny na zakłócenia.
SpaceX rozpoczęło w lutym 2023 roku wysyłanie nowej generacji satelitów, które są dwukrotnie większe i posiadają mocniejsze anteny, co zwiększa ich możliwości transmisji. Astronomowie apelują o natychmiastowe działania, by ograniczyć niezamierzone zakłócenia radiowe, które mogą wpłynąć na przyszłość badań kosmicznych.
Źródło: Yahoo News