Skip to main content

Odkrycie nowej galaktyki, którą nazwano Nube, może zrewolucjonizować nasze rozumienie ciemnej materii w kosmosie. Została ona przypadkowo wykryta dzięki projektowi IAC Stripe82 Legacy, pomimo że nie była widoczna w popularnym przeglądzie nieba Sloan Deep Sky Survey (SDSS). Nube wyróżnia się niesamowicie niską jasnością, co sugeruje, że składa się głównie z ciemnej materii.

Galaktyka Nube znajduje się w odległości około 350 milionów lat świetlnych od Ziemi i charakteryzuje się bardzo słabą jasnością wynoszącą zaledwie 28 mag na sekundę kwadratową. Jej masa to około 26 miliardów mas Słońca, jednak masa gwiazd wewnątrz niej to zaledwie 390 milionów mas Słońca. Wskazuje to, że Nube w zdecydowanej większości składa się z ciemnej materii, co czyni ją jedną z największych galaktyk ultra-dyfuzyjnych, jakie znamy.

Odkrycie galaktyki takiej jak Nube to istotny krok w poszukiwaniach odpowiedzi na pytania dotyczące ciemnej materii. Choć jej egzystencja potwierdza obecność ciemnej materii we wszechświecie, to jednocześnie kwestionuje popularny model zimnej ciemnej materii, lepiej pasując do modelu tzw. „rozmytej ciemnej materii”. To odkrycie podkreśla, że kosmos wciąż kryje przed nami wiele niespodzianek i że kontynuacja badań w tej dziedzinie może przynieść kolejne przełomowe odkrycia.

Źródło: Scence Alert