Skip to main content

Na początku stycznia Tomas Rokicki i kilkuset entuzjastów zgromadzili się w Moscone Center w San Francisco na konferencji matematycznej, by uczcić 50-lecie kostki Rubika. Główną atrakcją był Ernő Rubik, wynalazca kostki, który uczestniczył w sesji pytań i odpowiedzi z Rokickim oraz współorganizatorami, Erikiem Demaine i Robertem Hearnem. Rubik opowiedział o pierwszym rozwiązaniu kostki i swojej metodzie „rozumienia”.

Rubik, węgierski architekt i projektant, stworzył kostkę w 1974 roku, a jej potencjał jako łamigłówki dostrzegł dopiero później. Patent zgłosił w 1975 roku, a w 1977 roku „Magic Cube” pojawiła się w węgierskich sklepach. W latach 80. kostka stała się globalnym fenomenem, a do dziś sprzedano miliony egzemplarzy.

Podczas konferencji Rokicki omawiał matematyczne aspekty kostki, w tym liczbę możliwych kombinacji wynoszącą 43 miliardy miliardów. Złożoność kostki wynika z jej prostoty – 20 mniejszych elementów (8 narożników i 12 krawędzi) i sześć środkowych części tworzących mechanizm obrotowy. Kostka demonstruje teorię grup, badającą symetrię obiektów geometrycznych.

Rokicki, który w 2010 roku obliczył, że kostkę można rozwiązać w maksymalnie 20 ruchach, obecnie pracuje nad identyfikacją wszystkich pozycji wymagających tej liczby ruchów. Kostka Rubika jest również wyzwaniem dla systemów uczenia maszynowego i robotów.

Na zakończenie sesji Rubik wyraził swoją miłość do klasycznej wersji kostki, podkreślając dźwięk i ruch łamigłówki. Rubik dodał, że bardziej ceni łamigłówki, które odzwierciedlają złożoność życia i wszechświata, niż te stworzone wyłącznie dla samej zagadki.

Źródło: Yahoo News