Skip to main content

Naukowcy odkryli na Księżycu niezwykle odbijające światło, pokryte kurzem skały w obszarze znanej jako Reiner Gamma – tajemniczego wiru księżycowego. Reiner Gamma, początkowo mylone z kraterem, to płaska przestrzeń na obszarze Oceanus Procellarum, która nie rzuca cienia, ale jest wyraźnie widoczna w ciemnościach księżycowej równiny.

Uważa się, że wiry księżycowe, takie jak Reiner Gamma, powstają w wyniku działania skupisk ziemskich skał magnetycznych, które odpierają cząsteczki wiatru słonecznego. Zjawisko to prowadzi do powstawania ciemniejszych obszarów wokół wirów w wyniku reakcji chemicznych, tworząc charakterystyczne wzory widoczne nawet z Ziemi.

Inne teorie sugerują, że wiry mogły powstać w wyniku oddziaływań między anomaliami magnetycznymi w skorupie księżycowej a naładowanymi elektrycznie pyłami unoszącymi się po uderzeniach mikrometeorytów. Jest też możliwe, że wiry i pola magnetyczne powstały z materiału wyrzuconego przez uderzenia komet.

W celu lepszego zrozumienia tych interakcji, Ottaviano Rüsch z Uniwersytetu w Münster w Niemczech i jego współpracownicy przeanalizowali około miliona zdjęć skał, wykonanych przez Lunarny Orbiter Rozpoznawczy NASA. W kraterze Reiner K, położonym blisko wiru Reiner Gamma, zauważyli skałę, która odbijała światło w niezwykły sposób, inaczej niż inne, pokryte kurzem skały.

Ich niezwykłe właściwości skłoniły naukowców do poszukiwania więcej podobnych skał za pomocą sztucznej inteligencji, która segregowała te niezwykle wyglądające na podstawie wielkości i odbicia światła. Algorytm zidentyfikował około 130 000 możliwości, z których połowę przeanalizowano dokładniej.

Mniej odbijające światło skały znajdowały się w pobliżu magnetycznej anomalii Reiner Gamma, ale nie wszystkie skały w kraterze Reiner K wykazywały niezwykłe właściwości odbicia światła. Naukowcy podejrzewają, że ich dziwne właściwości odbicia mogą być wynikiem cienkiej warstwy kurzu gromadzącego się na niektórych z nich, choć dokładne właściwości tego kurzu nadal pozostają niejasne.

Naukowcy planują wykorzystać swoje odkrycia do zbadania procesów, które mogą wyjaśnić, jak powstają wiry księżycowe, na przykład unoszenie kurzu pod wpływem sił elektrostatycznych lub oddziaływanie wiatru słonecznego z magnetycznymi plamami na powierzchni Księżyca.

Tymczasem NASA oraz naukowcy z Johns Hopkins Applied Physics Laboratory przygotowują się do wysłania łazika na Księżyc, aby zbadać na miejscu anomalie magnetyczne Reiner Gamma. Start misji zaplanowano na rok 2024.

Źródło: Science Alert