Skip to main content

Po raz pierwszy naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) zaobserwowali delikatny zielony blask w nocnym niebie Marsa. Obserwacje wykonane przez misję ExoMars Trace Gas Orbiter wskazują, że zjawisko to jest widoczne w spektrum optycznym i może być dostrzeżone przez ludzkie oko.

Zielone światło jest szczególnie jasne w regionach polarnych Marsa i jest na tyle wyraźne, że teoretycznie ludzcy eksploratorzy mogliby go używać do orientacji w terenie, pod warunkiem, że niebo będzie wolne od chmur.

Jean-Claude Gérard, planetolog z Uniwersytetu w Liège, uważa, że to odkrycie jest fascynujące i może mieć znaczenie dla przyszłych misji na Czerwoną Planetę. Blask nocny jest zjawiskiem dość powszechnym w atmosferze planet Układu Słonecznego i jest wynikiem oddziaływań naszego Słońca.

W ciągu dnia, promienie słoneczne rozkładają cząsteczki atmosferyczne, a nocą, w miejscach z dala od bezpośredniego promieniowania słonecznego, oddzielone atomy mogą się ponownie łączyć, emitując przy tym fotonów.

Na Ziemi zjawisko to jest widoczne z kosmosu jako warstwy zielonego, złotego, a nawet czerwonego światła. Na innych planetach, takich jak Wenus czy Jowisz, blask nocny ma inne barwy i jest mniej spektakularny dla ludzkiego oka.

Na Marsie wcześniej zaobserwowano blask nocny w podczerwieni i ultrafiolecie. Naukowcy zauważyli nawet blask dzienny spowodowany absorpcją i emisją energii słonecznej w widzialnym spektrum, ale do tej pory nie zaobserwowano zjawiska blasku nocnego w widzialnym spektrum.

Odkrycie zielonego blasku nocnego na Marsie otwiera nowe możliwości badawcze. Blaski atmosferyczne są bowiem wskaźnikami składu chemicznego, cyrkulacji i procesów atmosferycznych. Mars posiada bardzo cienką atmosferę, a jej badanie może pomóc zrozumieć, dlaczego niektóre światy są gościnne i nadają się do życia, podczas gdy inne nie.

Ponadto, wiedza o działaniu marsjańskiej atmosfery będzie nieoceniona dla przyszłych eksploratorów. Naukowcy wierzą, że blask tlenowy będzie widoczny zarówno z orbity marsjańskiej, jak i z powierzchni planety przy jasnym niebie.

Odkrycie to otwiera drogę do przyszłych globalnych obserwacji marsjańskiej cyrkulacji atmosferycznej, możliwych do przeprowadzenia przy użyciu prostszych i tańszych instrumentów. To ważny krok w eksploracji kosmosu, który pokazuje, jak wiele jeszcze mamy do odkrycia.

Źródło: Science Alert