Układ TIC 290061484, położony około 5 000 lat świetlnych od Ziemi, właśnie pobił rekord. To system trzech grawitacyjnie związanych gwiazd, które znajdują się tak blisko siebie, że cały układ zmieściłby się wewnątrz orbity Merkurego.
Niesamowite jest to, że trzy centralne gwiazdy w tym układzie są na kursie kolizyjnym. W ciągu około 20 milionów lat zderzą się, łącząc się w jedną supernową, która pozostawi po sobie gwiazdę neutronową.
Odkrycia tego dokonał teleskop kosmiczny TESS, który został zaprojektowany do wykrywania egzoplanet. Układy takie jak TIC 290061484, gdzie gwiazdy zaćmiewają się nawzajem, można rozpoznać na podstawie zmian w jasności obserwowanej przez TESS. Na podstawie tych danych zespół naukowców, pod kierownictwem astrofizyka Veselina Kostova z NASA, zidentyfikował ten niezwykły system gwiazd.
Układ składa się z dwóch gwiazd centralnych o masie 6,85 oraz 6,11 razy większej niż Słońce, które orbitują wokół siebie co 1,8 dnia. Trzecia gwiazda, o masie 7,9 razy większej niż Słońce, okrąża tę parę co 24,5 dnia. Wynik ten bije na głowę poprzedni rekord, gdzie trzecia gwiazda okrążała parę gwiazd w czasie 33 dni.
Dodatkowo, istnieją przypuszczenia, że w pobliżu układu krąży czwarta gwiazda, która ma masę około 6 razy większą niż Słońce i obiega centralne trio co 3 200 dni.
Odkrycie to jest kolejnym dowodem na to, że wielokrotne układy gwiazd mogą być znacznie częstsze, niż wcześniej przypuszczaliśmy. Przyszłe teleskopy, takie jak nadchodzący Teleskop Kosmiczny Nancy Grace Roman, mogą ujawnić jeszcze więcej takich złożonych systemów.
Źródło: Science Alert