Naukowcy odkryli, że gekony tokajskie (Gekko gecko) posiadają ukryty „szósty zmysł”, który pozwala im wykrywać głębokie, niskie wibracje. Choć gekony te, podobnie jak inne jaszczurki, są wyspecjalizowane w odbieraniu dźwięków o wysokich częstotliwościach – ich uszy najlepiej reagują na dźwięki o częstotliwości od 1600 do 2000 Hz – nowo odkryty mechanizm pozwala im odbierać znacznie niższe częstotliwości, w zakresie od 50 do 200 Hz.
Odkrycia dokonali badacze z Uniwersytetu Maryland, którzy stwierdzili, że gekony używają nieoczywistej struktury – woreczka (saccule) w uchu wewnętrznym – do odbierania tych niskich częstotliwości. Woreczek odgrywa kluczową rolę w równowadze i śledzeniu pozycji głowy, jednak do tej pory uważano, że tylko ryby i płazy używają go do słyszenia. Teraz okazuje się, że przynajmniej niektóre gady również.
Naukowcy monitorowali reakcje neuronów w mózgach gekonów na wibracje w różnych częstotliwościach. Badania potwierdziły, że nerwy w części mózgu zwanej vestibularis ovalis (VeO) są najbardziej czułe na wibracje w zakresie od 50 do 200 Hz, z maksymalną czułością wokół 100 Hz. Gdy dźwięki o tych samych częstotliwościach, ale wyższej głośności, były przekazywane przez uszy, nerwy te nie reagowały, co potwierdza, że woreczek odpowiada za wykrywanie wibracji, a nie dźwięków.
To odkrycie stawia gekony w czołówce zwierząt, które mogą korzystać z tego dodatkowego zmysłu, chociaż naukowcy nadal zastanawiają się, dlaczego gekony miałyby rozwijać taką zdolność. Może to być związane z wykrywaniem drgań wywołanych przez wiatr, deszcz lub drapieżniki.
Źródło: Science Alert