Naukowcy z Uniwersytetu w Bath odkryli przełomową metodę produkcji popularnych leków przeciwbólowych, takich jak Tylenol czy ibuprofen, wykorzystując nieoczekiwane źródło – odpady z przemysłu papierniczego. Dotychczasowe metody produkcji tych leków bazowały na składnikach pochodzących z szkodliwej ropy naftowej. Nowe badania skupiły się na wykorzystaniu chemicznego związku zwanego beta-pinenem, który jest pozyskiwany z drzew sosnowych.
Wykorzystanie ropy naftowej nie tylko przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza i zmian klimatycznych, ale także jest kosztowne i zależne od stabilności geopolitycznej krajów posiadających zasoby ropy. Odkrycie z Uniwersytetu w Bath może więc znacząco przyczynić się do zrównoważonego rozwoju przemysłu farmaceutycznego, redukując zależność od ropy naftowej.
Badacze wykorzystali reaktory przepływowe do przetwarzania beta-pinenu na paracetamol, ibuprofen oraz inne farmaceutyki. Ta innowacja ma potencjał nie tylko do zmniejszenia śladu węglowego w produkcji leków, ale również do obniżenia ich kosztów produkcji, co może mieć pozytywny wpływ na dostępność leków na całym świecie.
Nowa metoda produkcji leków z odpadów przemysłu papierniczego stanowi istotny krok w kierunku zrównoważonej farmacji, pomagając jednocześnie chronić środowisko naturalne.
Źródło: Yahoo News